Pierwsze wrażenie w biznesie

Już podczas pierwszej minuty zazwyczaj wyrabiamy sobie zdanie o nowopoznanej osobie. To, czy zrobimy dobre czy złe wrażenie w dużej mierze zależy od nas samych i od naszych umiejętności autoprezentacji biznes.

Wszystko można wypracować, dlatego warto o tym myśleć zawczasu, a w przyszłości zbierać żniwa swojej pracy. Bardzo ważny jest wygląd. W biznesie obowiązują oczywiście stroje formalne, ale niekoniecznie musi to być garnitur czy garsonka.

W firmach, w których obowiązuje strój smart casual wystarczy ubrać się dość elegancko, ale mężczyźni nie muszą np. zakładać marynarki, wystarczy sama koszula i eleganckie spodnie. Garsonki i garnitury można zarezerwować na bardziej oficjalne wyjścia, wyjazdy w delegacjach czy wyjazdy biznesowe w celach naukowych, jak np. konferencje czy szkolenia. Drugi ważny czynnik to uścisk dłoni.

Gdy poznajemy nową osobę należy przede wszystkim być pewnym siebie. Mocny uścisk dłoni świadczy o tym, że jesteśmy porządnym partnerem biznesowym i warto z nami współpracować. Podając tzw. „rybę” możemy sprawić wrażenie osób niepewnych siebie, uległych.

Trzeci ważny element autoprezentacji to uśmiech i pozytywne nastawienie. Nie przesadzajmy jednak i nie dowcipkujmy na siłę, bądźmy po prostu uprzejmi i przyjacielscy. Pamiętajmy, że po drugiej stronie też jest człowiek, który nie zwraca uwagi na każdy detal. Bądźmy także wyrozumiali dla drugiej strony i starajmy się nie zwracać uwagi na gafy lub obracać je w żart.

Przestrzegając tych zasad na pewno zrobimy dobre wrażenie!

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments